Skocz do treści

Przesyłka pobraniowa – co warto wiedzieć?

paczka pobraniowa

Każdy użytkownik sklepów internetowych doskonale wie, że podczas składania zamówienia niezbędne jest dokonanie płatności. Można zrobić to za pomocą przelewu internetowego, lecz również można zamówić paczkę kurierską za pobraniem. Jak się okazuje, pomimo rozwoju technologii, to nadal przesyłka kurierska pobraniowa cieszy się większą popularnością. Na czym polega wysyłanie takich paczek, jakie są tego wady i zalety, a także jak wygląda obsługa takiej przesyłki od strony nadawcy, czyli sklepu internetowego?

Czym jest przesyłka kurierska pobraniowa?

Jeśli chce się zrozumieć, z jakiego powodu paczki kurierskie za pobraniem cieszą się w dalszym ciągu tak ogromną popularnością, trzeba dowiedzieć się najpierw tego, czym się one konkretnie charakteryzują i na czym tak właściwie polegają.

Każdy użytkownik sklepu internetowego doskonale wie, jak wygląda płatność przelewem. Po zamówieniu danego produktu i zatwierdzeniu realizacji zamówienia system danego sklepu internetowego przenosi kupującego do płatności bankowej. Po jej wykonaniu sklep automatycznie ma ją zarejestrowaną i przechodzi do wysyłki. Często jednak jest to tylko teoria i system bankowy realizuje płatności z opóźnieniem, co rzecz jasna wydłuża realizacje takiego zamówienia.

Inaczej wygląda to w przypadku zamawiania przesyłki kurierskiej za pobraniem. W tym wypadku przesyłka wysyłana jest od razu po złożeniu zamówienia, a płatność pobierana jest dopiero przez dostawcę w chwili, gdy dostarcza on paczkę pod drzwi zamawiającego. Jak więc widać, jest to zupełnie innego rodzaju sposób rozliczenia zamówienia i nadchodzącej przesyłki. Jakie są jednak konkretnie tego korzyści, a także wady?

przesyłka pobraniowa

Jakie są zalety paczki pobraniowej?

Z jakiego powodu klienci i użytkownicy sięgają po przesyłki pobraniowe? Powodów tego jest wiele, lecz zdecydowanie najważniejszą zaletą takiej formy płatności za paczkę jest szybkość jej realizacji. Nie trzeba czekać na płatności, nie trzeba wykonywać samodzielnie przelewu przez internet, a także sam sklep nie musi oczekiwać, aż taki przelew zostanie na koncie zaksięgowany. Po złożeniu zamówienia paczka od razu trafia do realizacji, a klient ma olbrzymie szanse, aby ją otrzymać nawet następnego dnia.

Innego typu bardzo ważną zaletą jest to, że paczki pobraniowe są bardzo bezpieczne. Często bowiem dochodzi do oszustw, gdy po płatności wykonanej przelewem towar nie jest wysyłany, albo też zostaje wysłane zupełnie coś innego.

wysyłka pobraniowa

Czy wysyłka pobraniowa ma jakieś wady?

Pomimo naprawdę rewelacyjnych zalet takiej formy płatności za przesyłkę, pamiętać trzeba również o tym, że ma ona pewne wady. W czym dokładnie może tkwić problem, jeśli chodzi o płatność za pobraniem za paczkę?

Przede wszystkim zwrócić tu trzeba uwagę na to, ze paczki pobraniowe wymuszają na odbiorcach konieczność posiadania gotówki do zapłacenia. Kurier z reguły nie ma przy sobie pieniędzy, aby wydać z większej sumy, więc wymaga to na odbiory przygotowania dokładnie wyliczonej kwoty.

Nie można również pominąć tego, że przesyłka pobraniowa jest dla odbiorcy zawsze droższym rozwiązaniem. Nie jest to kwota duża, lecz trzeba doliczyć nawet około 5 złotych za możliwość zapłacenia za paczkę dostawcy. Z jakiego powodu jest to konieczne? Płatność pobraniowa wymaga wykonania dodatkowej pracy przez firmę kurierską. Obsługa takiej płatności jest nieco bardziej skomplikowana, więc i cena za nią jest wyższa.

Na koniec warto również pamiętać o tym, że paczki za pobraniem to nieco większy problem, jeśli chodzi o ich odebranie. W przypadku zapłacenia za przesyłkę wcześniej kurier może paczkę dostarczyć pod naszą nieobecność albo do sąsiada, albo też nawet pozostawić ją przed drzwiami. W przypadku paczki, za którą trzeba zapłacić przy odbiorze, takiej możliwości niestety nie ma. W tym wypadku po drugim razie, gdy kurier nikogo nie zastanie, paczka zostanie zwrócona nadawcy.

przesyłka za pobraniem

Jak wygląda obsługa paczki pobraniowej od strony nadawcy?

Powyższe wady i zalety opisywane były z punktu widzenia klienta i osoby zamawiającej taką przesyłkę. Jak to natomiast przedstawia się z punktu widzenia nadawcy, czyli np. sklepu internetowego?

Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć to, że jest to rozwiązanie tańsze, ponieważ nie wymaga implementacji systemu płatności internetowej. Co więcej, znacznie przyśpiesza realizacje przesyłek, więc sklep na tym zyskuje wizerunkowo.

Niestety taka forma płatności to również dla sklepu pewne niedogodności w postaci np. opóźnionej zapłaty za zamówienie, która dociera zwykle po 14 dniach od dostarczenia przesyłki do klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *